AMP Nedir? SEO İçin Faydaları Nedir?

AMP’nin kimler tarafından hangi amaçla kullandığınız anlatmadan önce, yazımıza “AMP ne demek?” sualiyle başlayalım AMP’nin uzun isimi Accelerated Mobil Pages’dir, bu ismin Türkçe karşılığı ise “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar”. İsminden da anlaşılabileceği üzere, AMP kodlama metodunun kullanım emeli, internet sitenizdeki muhtevalara mobilde daha hızlı ulaşılabilmesidir.

Google AMP kullanarak mobildeki kullanıcı sayısını artırmayı amaçlamakta. Bu yüzden AMP kodlama sistemi kullanan siteleri ön hafızanında gizlemekte ve kullanıcı mobilden bu siteye ulaşmak istediğinde, ulaşımı daha hızlı bir hale getirmektedir.

AMP ile sayfa yapılandırması yaptığınız vakit, site kullanıcılarınıza çok daha hızlı bir ulaşım olanağı sunarsınız. AMP bu arada sitenizin sunucusuna da trafik kolaylığı sağlar. Bu manada AMP kodlaması son derece yararlıdır. Son zamanlarda bir internet sitesinin başarı kriterlerinden belki de en önemlisi kullanıcı tecrübesi.

Bir kullanıcı ulaşım sağladığı internet sitesinde hızlı ve kolay bir tecrübe yaşamazsa, siteyi bir daha ziyaret etmekte duraksıyor. Mobil ulaşım gün geçtikçe arttığı için de AMP’nin kullanılması elzem vaziyete geliyor.

Bir kullanıcı bir internet sitesini ziyaret ettiğinde muhtevalar yüklenir. Kullanıcı bunu fark etmese de aslında muhteva yüklenmesi esnasında gerçekleşen pek çok aksiyon vardır. Tarayıcı HTML sayfasını yükler ve internet sitesinde bulunan tüm reklamlar, resimler, yazı tipleri kullanıcının karşısına gelir.

google amp e1542374935400 - AMP Nedir? SEO İçin Faydaları Nedir?

Kaynakların değişik bir sunucudan gelmesi gerekiyorsa, internet sitesinin tamamiyle yüklenmesi vakit alabilir. Bu vaktin uzaması, internet sitesinin aleyhinedir. İnternet kullanıcıları için hız son derece ehemmiyetlidir. Bir internet sitesinin çok yavaş yüklenmesi, kullanıcının daha hızlı yüklenen bir başka siteyi seçenek etmesine kapı aralar. AMP teknolojisi, sitenizin tasarım kalitesinden ödün vermeden mobilde de hızlı yüklenmesini sağlar.

Google AMP, internet sitesinin istediği kaynaktan yüklenmesine değil, kendi stok sürümünden yüklenmesine müsaade eder. Google AMP bu yüzden en hızlı web teknolojileri ile oluşturulmuştur. Söz gelimi yavaş yüklenmeler mevzubahis olduğunda ehemmiyetli bir ünü olan JavaScript, AMP tarafından engellenmiştir.

Yalnızca evvelce onaylanmış bir takım vaziyetlerde AMP, JavaScript kullanılmasına müsaade eder. AMPteknolojisi kullanan web sayfaları Google sunucularında barındırılır ve böylelikle daha hızlı çalışırlar.

Google’da bir kelime aradığınızda, neticelerin yanında şimşek ikonu görmeniz, o web sayfasının AMP uyumlu olduğunu gösterir. Google AMP sayfalarından birinde olduğunuzu anlamanın bir diğer yolu da, URL çubuğunda özgün internet sitesi yerine Google adresi bulunmasıdır. Google AMP’yi kapatmanız . Google araması yaptıktan sonra AMP özellikli bir siteyi ziyaret ettiğinizde, kesinlikle AMP sürümüne yönlendirilirsiniz.

Peki, WordPress AMP nedir? WordPress üzerinden internet sitesi kuran kişiler için WordPress AMPkurulumu oldukça ehemmiyetlidir. Böylelikle WordPress site, mobil üzerinde de hızlı ve mükemmel çalışacaktır. Mobil ziyaretçilerini kaybetmek istemeyen WordPress kullanıcıları için AMP, ilk araştırılan konuların başında gelir.

WordPress AMP kullanımını aktive etmek için, ilk olarak AMP eklentisini yüklemek gerekir. Eklentiyi kurduktan sonra WordPress sitelerde de AMP kullanılabilir. Kurulumu yaptıktan sonra Google AMP test2 yapmak için Google Test2 Aracı kullanılabilir.

AMP teknolojisinin iyi istikametleri olduğu kadar kusurlu istikametleri de mevcut. Evvela AMP hudutlu HTML, JavaScript ve CSS desteği veriyor. Bu da bu teknolojileri internet sitenizde kullanamayacağınız mananına geliyor. Bununla beraber AMP, Google Analytics dışında çözümleme platformunu da desteklemiyor. Bu da Google AMP kullanmaya başladığınızda internet sitenizde kullanmak istediğiniz diğer analiz platformlarıyla vedalaşmanız gerektiği mananına geliyor.